Športoviská
 
ŠPORTY Kolektívne športy Plážový volejbal
 

Plážový volejbal

Plážový volejbal

Plážový volejbal je veľmi podobný šestkovému volejbalu. Táto verzia hry sa hrá na piesku, na trochu menšom ihrisku, a tím tvoria iba dvaja hráči.

Plážový volejbal sa na profesionálnej úrovni hrá od konca šesťdesiatych rokov 20. storočia. A olympijskou disciplínou sa stal v roku 1996.

Hra

V plážovom volejbale nastupujú proti sebe dva tímy zložené z dvoch, prípadne troch hráčov. Hrá sa na pieskovom ihrisku. Hráči hrajú bosí a sú oblečení v plavkách, alebo šortkách, tričku a čiapke. V útoku môže hráč loptu zasiahnuť len priamo. Blok sa ráta ako zasiahnutie lopty. Existujú dva základné hracie systémy. Prvý spočíva v odohraní jedného setu, víťazom sa stáva tím, ktorý dosiahne15 bodov za predpokladu dvojbodového rozdielu od súpera. Druhý spôsob spočíva v hre na dva víťazné sety do 12 bodov s dvojbodovým rozdielom a tajbrejkom podobným tenisovému.

História

Pôvodne rodinný šport na voľné chvíle sa dočkal svojho prvého turnaja párov v roku 1943 v State Beach (Kalifornia). Kalifornská  asociácia plážového volejbalu bola založená v roku 1965.  V tom istom roku sformulovali pravidlá a uskutočnili sa aj prvé turnaje. V roku 1983 vznikla Asociácia volejbalových profesionálov. Olympijským športom sa stal plážový volejbal v roku 1996, keď bol súčasťou atlantských hier.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 49249212
Web http://www.svf.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt