Športoviská
 
 

Hádzaná

Hádzaná

Hádzaná je rýchly a niekedy búrlivý kontaktný šport pre mužov i ženy, v ktorom dva tímy po sedem hráčov odrážajú a prihrávajú loptu k súperovej bránke.

Hráči bežne do seba narážajú. Ale majú to povolené iba svojimi telami – každý pokus o chytanie alebo podrážanie sa považuje za faul.
Okrem brankára zvyčajne tím pozostáva z dvoch krídelných hráčov, pravej, strednej a ľavej spojky a pivota. Stredná spojka organizuje defenzívu, ostatné spojky tvoria hru. Úlohy hráčov v poli bývajú premenlivé a menia sa podľa stavu zápasu. Využívajú sa viaceré obranné systémy: stiahnutá obrana alebo vysunutá.

Pravidlá hry

Zápas sa hrá na dva 30-minútové polčasy a po nerozhodnom výsledku sa môže predĺžiť o 10 minút. Ak ani predĺženie neprinesie rozhodnutie, hádžu sa sedmičky. Zápas začína hráč, ktorý má aspoň jednu nohu v stredovom kruhu, prihrávkou spoluhráčovi, ktorý musí byť na vlastnej polovici. Počas hry môžu hráči držať loptu iba tri sekundy a urobiť s loptou iba štyri kroky. Keď lopta skončí v aute, hádže sa z miesta, kde prešla postrannú čiaru.

História

Hádzaná sa rozvinula koncom 19.storočia v Nemecku a Dánsku. Vynašiel ju gymnastický inštruktor Konrad Koch. V Dánsku ju roku 1911 kodifikoval Frederik Knudsen. V dánskej verzii hrali proti sebe tímy zložené z jedenástich hráčov. Medzinárodná federácia amatérskej hádzanej vznikla v roku 1928. Prvé majstrovstvá sveta v hádzanej s jedenástimi i siedmimi hráčmi sa konali v roku 1938 v Nemecku.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 94294200
Internet http://www.slovakhandball.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Registrácia | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt