Športoviská
 
 

Bejzbal

Bejzbal
Bejzbal

O bejzbale sa často hovorí, že je to typický americký šport. V tejto bojovnej loptovej hre hrajú proti sebe dva tímy s deviatimi hráčmi.

Zápas sa zvyčajne hrá na deväť zmien, keď sa oba tímy striedajú na pálke, aby po odpálení získavali body za obehy. Hráči postupujú po štyroch métach. Keď tím v poli vyradí troch hráčov, môže odpaľovať. Zápas vyhráva tím, ktorý má na konci na svojom konte najviac bodov.

Ihrisko

Bejzbalové ihrisko je rozdelené na vnútorné pole a vonkajšie pole. Vnútorné pole sa skladá z kosoštvorca rohov, ktoré vyznačujú štyri méty a nadhadzovací kopec. Priestor je ohraničený čiarou trávnika a postrannými čiarami, ktoré vychádzajú z domácej méty a označujú hranicu, kam treba loptičku odpáliť. Vonkajšie pole tvorí celý zostávajúci priestor medzi koncom trávnika a oplotením.  Na ihrisku je 9 defenzívnych pozícií. Nadhadzovač stojí na nadhazdovacom kopci, z ktorého hádže loptičku, chytač je pripravený za domácou métou v podrepe, aby ju chytil. Obranca prvej méty, obranca druhej méty, obranca tretej méty a spojka pokrývajú vnútorné pole. Ľavopoliar, stredopoliar, pravopoliar hliadkujú na vonkajšom poli.

História

Hru, pri ktorej bolo treba po odpálení loptičky palicou čo najskôr prebehnúť určitú vzdialenosť hrávali pravdepodobne už pred 4000 rokmi egyptskí pastieri. V roku 1839 generál Abner Doubleday pozval svojich vojakov zo základne zahrať si pre zábavu hru.  V roku 1845 Alexander Cartwright založil prvý bejzbalový klub New York Knickerbocker.  Tento šport hrávajú prevažne muži a do olympijskej rodiny sa zaradil v roku 1938.

Zaujímavosti

* 3562 – rekordný počet zápasov odohraných v profesionálnej lige.
* 2 700 000 – cena v amerických dolároch za najdrahší kus z bejzbalových starožitností – za loptičku, ktorou hráč St. Louis Cardinal Mark McGwire dosiahol 70. Rekordný home run v jednom slede.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 49249547
Web http://www.baseballslovakia.com
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt