Športoviská
 
 

Basketbal

Basketbal
Basketbal
Basketbal

Basketbal je neobyčajne technický loptový šport s rýchlymi a meniacimi sa akciami. Piati hráči v dvoch tímoch sa snažia, neustále zvyšovať počet bodov, skórovaním do koša na protiľahlej strane.

Táto hra vznikla koncom 19. storočia. NBA – National Basketball Association v USA organizuje profesionálnu ligu. No silné zastúpenie má basketbal aj v Európe. Medzi olympijské športy  patrí od roku 1936, ženy mali olympijskú premiéru v roku 1976.

Ihrisko

Basketbalové ihrisko má tvar obdĺžnika. Povrch, na ktorom sa hrá, je zvyčajne z tvrdého dreva, často z javorového a vysoko lesklého. Ihriská môžu mať rôzne veľkosti. V NBA je ihrisko dlhé 28,6m a široké 15,2m. Čiary vyznačujú rozlohu ihriska, trojbodovú hranicu, trojsekundové územie a trestné hody. Kôš je vždy vo výške 305 cm nad podlahou a je pripevnený na zadnú dosku v tvare obdĺžnika. Obruč koša má v priemere 45cm.  Nad každým košom je umiestnený časomer. Musí byť umiestnený tak, aby všetci hráči videli, koľko času im zostáva na zakončenie akcie.

Hráči

Rozohrávač (point guard): často najrýchlejší muž v tíme, udáva tempo hry a zakladá útok, kontroluje loptu, pričom označuje vopred určenými posunkami, akým spôsobom sa bude zakončovať.
Rozohrávač (shooting guard): tento hráč strieľa na kôš zo všetkých možných pozícií a bráni najnebezpečnejšieho súperovho hráča.
Krídlo (small forward): jeho úlohou v útoku je skórovať a v obrane brániť krídelných súperov.
Post (power forward): jeho miesto je pod košom. Väčšinu svojich bodov dosahuje z okruhu 2 m od koša.
Pivot (center): najvyšší muž v tíme. Svoju výšku využíva na streľbu košov a na blokovanie striel zblízka.

Pravidlá hry

V basketbale platí 13 pravidiel. Je však zaujímavé, že v NBA platí iba 12 pravidiel, ale každé má veľa odsekov a pododsekov. Dĺžka zápasu je 4x12 minút. Tímy môžu mať na súpiske 12 basketbalistov, ale iba piati z nich môžu byť v rovnakom čase na ihrisku.
Tím, ktorému faulovali hráča, buď získa loptu a možnosť vhadzovania do hry alebo získa v prípade faulu pri streľbe, čo závisí od miesta priestupku, výhodu hádzania jedného alebo viacerých trestných bodov.
Osobná chyba: porušenie pravidiel nedovoleného osobného kontaktu bez lopty hráčom súpera, ako je prerážanie, blokovanie, držanie, chytanie.
Technická chyba: porušenie pravidiel zvyčajne nešportového nekontaktového správania sa. Kvalifikuje sa ako oveľa vážnejšie než osobná chyba. Sú to napr. nadávky na súpera alebo jeho trénera, nevhodné komentovanie rozhodnutia rozhodcu, bitky, zdržiavanie...
Zápas sa začína rozskokom. Po rozskoku sa dve zostavy hráčov usilujú nastrieľať viac bodov než druhý tím. Útoky vznikajú kombináciou prihrávok a driblingu. Víťazný tím zavše dosiahne aj vyše 100 bodov. Ak je hráč úspešný v streľbe košov, tím získa dva alebo tri body, čo závisí od vzdialenosti hodu na kôš. Po trafení koša, hra pokračuje vhadzovaním lopty tímom, ktorý skóroval, spoza čiary pod vlastným košom. Ak je hod neúspešný a odrazí sa od obruče, hráči sa usilujú o doskok. Ak loptu získa súper, môže založiť ďalší útok. Lopta je v aute, ak sa dotýka hráča alebo akejkoľvek osoby mimo ihriska. Rozumie sa tým, keď sa dotkne podlahy alebo ľubovoľného objektu hore alebo za čiarou ohraničujúcou ihrisko či stojana zadnej dosky. Ak sa tak stane, časomer hry sa zastaví. Loptu potom do hry vhadzuje ten tím, ktorý sa nedotkol lopty.

História

Basketbal patrí medzi najnáročnejšie loptové hry. V Springfield College v Massachusetts bol jej tvorcom Kanaďan Janes A. Naismith v roku 1891. Do Európy sa hra dostala o dva roky neskôr. Roku 1936 mal basketbal svoj debut na olympijských hrách v Berlíne. V Európe sa však stal populárnejším až po  druhej svetovej vojne a to vďaka prítomnosti amerických vojenských jednotiek. Prvé oficiálne zápasy sa hrali v roku 1950. Rozmach ženského basketbalu brzdili prísne pravidlá až do začiatku 70. rokov minulého storočia. Ženy sa pod olympijské koše dostali až v Montreale roku 1976.

Zaujímavosti

* V úsilí urýchliť hru zaviedli v NBA v roku 1954 časomer streľby, čo odratúva 24 sekúnd, ktoré má útočiaci tím na hodenie lopty do koša.
* James A. Naismith, nebol iba basketbalovým priekopníkom, bol prvým, ktorý zaviedol do amerického futbalu ochranné prilby.
* Obvod modernej lopty je 76 cm. Lopta je vyrobená z ôsmich kusov kože.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 442 50 317
Web http://www.slovakbasket.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt