Športoviská
 
ŠPORTY Individuálne športy Zjazdové lyžovanie
 

Zjazdové lyžovanie

Zjazdové lyžovanie
Zjazdové lyžovanie

Zjazdové lyžovanie je radostný šport. Opojenie z rýchlosti a lyžiarskeho majstrovstva.

Na chuť tohto vzrušenia prichádzajú každú zimu milióny rekreačných lyžiarov vo všetkých svetových zimných strediskách a niekoľkí z nich súťažia v organizovaných súťažiach. Zjazdové lyžovanie má päť oficiálnych disciplín: dve z nich – zjazd a superobrovský slalom – sa sústreďujú na rýchlosť. Slalom a obrovský slalom sú technické disciplíny, kde preteky vyhráva lyžiar zásluhou svojho majstrovstva. Piata disciplína je kombinácia, čo je spojenie rýchlosti i techniky.

Trate

Trate v zjazdovom lyžovaní nemajú určené presné dĺžky, tie najslávnejšie z nich sa používajú desaťročia, a pokiaľ ide o dĺžku trate – nemenia sa. Trate pre rýchlostné disciplíny sa vyberajú tak, aby preskúšali pretekárov v umení ako zvládať príkre svahy, ostré zákruty, ale aj dlhé roviny. Slalomové preteky sa konajú na menej členitých svahoch, ale trate bývajú oveľa strmšie. Všetky trate sú jasne vyznačené farebnými bránkami. Lyžiar musí správne absolvovať každú bránku, inak je diskvalifikovaný.
Trate v zjazdovom lyžovaní sa vytyčujú na pripravených svahoch a dráhach dvoma farebnými žrďami s vlajkami, ktoré tvoria bránku. Na zjazdových tratiach sú brány od seba ďalej a v slalomoch sú bližšie k sebe. Bránka, v ktorej sú žŕdky umiestnené vedľa seba, sa nazýva otvorené bránka. Zatvorená bránka má jednu žŕdku  umiestnenú pred druhou. Otvorené bránky slúžia na udávanie smeru jazdy dolu svahom, kým zatvorené bránky sa používajú na to, aby prinútili pretekárov spomaliť pred prirodzenou hranou svahu, po ktorej nasleduje prudký sklon.

Oblečenie na svahy

Zjazdoví lyžiari majú na sebe čo najmenej výstroja, aby si zachovali aerodynamický tvar. Tesné oblečenie znižuje aerodynamický odpor, čo zrýchľuje lyžiara. Pretekárska kombinéza však musí mať minimálnu priepustnosť vzduchu, inými slovami, nemusí byť upravovaná, aby bola vzduchotesná, ale musí umožňovať dobré obtekanie tela vzduchom.

Lyže

Slalom: najkratšie lyže sa používajú na slalomové preteky, kde pretekári obetujú rýchlosť za lepšiu manévrovateľnosť. Vykrojenie bokov je hlbšie.
Obrovský slalom: lyže používané na obrovský a superobrovský slalom sú hybridom slalomových a zjazdových lyží. Sú dlhšie, aby vyvinuli rýchlosť, ale sú stredne vykrojené, aby boli točivejšie.
Zjazd: dlhé a širšie lyže, ktoré vyvíjajú najvyššiu rýchlosť, sa lepšie kĺžu po povrchu snehu. Širšie lyže sú však menej točivejšie. Zjazdové lyže majú iba malé vykrojenie bokov, preto nie sú príliš točivé.

História

Pôvod lyžovania sa spája so Škandinávcami a jeho začiatky sa datujú zhruba pred 4500 rokmi. Predtým ako sa lyžovanie stalo obľúbenou zábavou, bolo ekonomickým a efektívnym spôsobom dopravy. Ako šport sa začalo rozvíjať v prvej polovici 18.storočia v Nórsku.  Medzinárodnú lyžiarsku federáciu založili v roku 1924 a prvé MS v zjazdovom lyžovaní sa uskutočnili roku 1931.

Kontakt

Adresa Karpatská 15    05801 Poprad
Telefón 0918 249 159
Web http://www.slovak-ski.sk
GPS N 49.058135   E 20.29024

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt