Športoviská
 
 

Stolný tenis

Stolný tenis
Stolný tenis

Stolný tenis, známy aj ako pingpong, je rýchla a fyzicky vyčerpávajúca raketová hra.

Stolní tenisti hrajú individuálne alebo vo dvojiciach a získavajú body trafením ľahkej loptičky ponad sieťku tak, že súper nie je schopný ju vrátiť, alebo je prinútený urobiť chybu. Väčšina zápasov má krátky a búrlivý priebeh.

O stoloch

Stoly sa vyrábajú z masonitu alebo z podobných spracovaných tvrdých driev, na ktorých je vrstva jemného náteru s nízkym trením. Sieťka musí byť natiahnutá vo výške 15,25 cm až za okrajom stola na oboch stranách. Biela stredová čiara určuje, kde sa musí umiestniť loptička po podaní vo štvorhre.

Ako sa hrá stolný tenis

Zápasy sa hrajú na tri alebo štyri víťazné sety. Set vyhráva hráč, ktorý ako prvý získa 11 bodov. Za stavu 10 : 10 ten, kto prvý získa dvojbodový rozdiel. Súboj sa začína podaním jedného hráča. Loptičku vyhodí do výšky prinajmenšom nad úroveň sieťky a potom ju zasiahne raketou. Loptička sa musí vyhodiť z otvorenej dlane, pravidlá zakazujú jej rotáciu prstami. Loptička sa musí odraziť dvakrát. Ak sa loptička počas podania dotkne sieťky a dopadne na druhú stranu stola, podávajúci hráč zopakuje podanie. Podanie sa strieda po každých dvoch bodoch. Po každom sete si hráči menia strany.

História

Tento rýchly a útočný šport s raketou sa hráva s ľahkými loptičkami na najmenšej známej hracej ploche. Bol vynájdený okolo roku 1880 vo Veľkej Británii a dnešnú podobu získal s príchodom celuloidových loptičiek roku 1900. Z USA ich importoval Angličan James Gibb. Olympijským športom sa stal stolný tenis roku 1988 na OH v Soule. Medzinárodná stolnotenisová federácia vznikla v Berlíne v roku 1926 a v tom istom roku sa uskutočnili prvé majstrovstvá sveta.

Zaujímavosti

* Loptička sa môže pohybovať rýchlosťou až 160 km/h.
* Hra je taká rýchla, že v roku 1973 zaregistrovali jednu ženskú výmenu,  v ktorej za 60 sekúnd padlo 173 úderov.

Kontakt

Adresa Černockého 6    83153 Bratislava
Telefón +421 2 44884042
Web http://www.sstz.sk
GPS N 48.201382   E 17.146025

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt