Športoviská
 
 

Plávanie

Plávanie
Plávanie

Nehľadiac na vzdialenosť - dĺžka súťaží sa pohybuje od 25m do 1500m – cieľom každých plaveckých pretekov je preplávať trať v čo najkratšom čase.

Každá disciplína si vyžaduje istý plavecký spôsob alebo kombináciu všetkých štyroch spôsobov: prsia, znak, motýlik  a kraul. Súťaží sa v individuálnych disciplínach a v štafetách, ktoré pozostávajú zo štyroch plavcov plávajúcich štyrmi rozličnými spôsobmi alebo voľným spôsobom a konajú sa obvykle na záver plaveckých súťaží.

Bazén

Bazén, ktorý sa používa na vrcholné plavecké súťaže, takzvaný olympijský bazén, je 50m dlhý a 25m široký. Je rozdelený do ôsmich dráh, každá je široká 275cm a na okrajoch za dráhou číslo jeden a osem je ešte 40cm široký voľný pás vody.  V celom bazéne je rovnaká hĺbka vody 200cm. Teplota vody by sa mala pohybovať od 25-28 stupňov Celzia.

Plavecké spôsoby

Je niekoľko odlišných plaveckých spôsobov a pravidlá súťaže sú prispôsobené podľa toho, aký z nich sa používa. Tvar a usporiadanie bazéna, predpisy o štarte a cieli a spôsob, akým sa preteky merajú a rozhodujú, sú však spoločné pre všetky typy súťaží. Pravidlá určuje Medzinárodná plavecká federácia.

Techniky

Prsia: vyžaduje sa dobrá koordinácia. Pohyby rúk sa musia viesť simultánne rovnako ako pohyby nôh. Najprv prichádza cyklický pohyb rúk, potom nasleduje kop nôh a krátke splývanie.
Znak: znaku sa hovorí aj kraul na chrbte. Plavec si zvyčajne ráta zábery, aby zistil, kedy sa približuje k stene bazéna. V plávaní týmto spôsobom sa musí plavec čo najviac pohybovať na úrovni hladiny vody.
Kraul: najrýchlejší plavecký spôsob. Vyžaduje od plavca, aby sa dolu tvárou prebíjal cez vodu a dýchal obrátením hlavy na bok nad hladinu po každých dvoch až troch záberoch.
Motýlik: je potrebný vysoký stupeň vytrvalosti, obzvlášť  hornej časti tela. Ruky opúšťajú vodu, potom rovnako prudko klesnú dolu do vody. Je veľmi ťažké zharmonizovať ruky a nohy.

Skok do vody

Do vody sa skáče do plaveckého alebo skokanského bazéna z veže a dosky. Dĺžka a hĺbka bazéna je rôzna. Po doskoku by mala byť voda hlboká prinajmenšom 180cm. Je oficiálne 91 uznávaných skokov z veže a 70 skokov z dosky. Delia sa do šiestich skupín: skoky pred, vzad, zvratne, strmhlav, s vrutom a skoky z rúk alebo zo stojky na rukách. Skokani majú predpísaný počet pokusov pre každú časť súťaže – zvyčajne 6 pre mužov a 5 pre ženy. Každý skok do vody musí obsahovať viaceré prvky, ako sú saltá a vruty.

História

V starovekom Grécku sa hovorilo, že gramotný je ten, kto vie čítať, písať a  -  plávať. Z antických čias existujú zmienky o plaveckých súťažiach v Grécku i v Rímskej ríši. V Japonsku  prvé preteky organizovali roku 1603. V Londýne v roku 1837. Pravidlá súťaženia vznikli v roku 1869, keď v Londýne založili Asociáciu mestských plaveckých klubov. Plávanie je olympijskom programe  nepretržite od roku 1896. Prvé MS sa konali až v roku 1973.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 49249236
Web http://www.swimmsvk.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt