Športoviská
 
 

Lukostreľba

Lukostreľba
Lukostreľba

Súčasná lukostreľba sa veľmi vzdialila od pôvodných loveckých a bojových koreňov. Ako moderný šport zapája dvoch alebo viacerých lukostrelcov, ktorí súťažia medzi sebou, aby po zásahu terča, zvyčajne okrúhleho, ale môže mať aj línie divej zveri, nazbierali čo najviac bodov.

Veľa súťaží sa koná na niekoľkých úrovniach. V každej z nich lukostrelci strieľajú z rôznych vzdialeností, čím dokazujú všestrannosť. Okrúhle terče majú vyznačené kruhy. Čím sú bližšie k stredu, tým viac bodov sa udeľuje za zásah.

Formy streľby

Lukostreľba na terče sa môže organizovať v hale i v prírode. Bežné vzdialenosti v hale sú 25m a 18m. Existuje ešte celý rad ďalších disciplín: terénna lukostreľba, bežecká lukostreľba, diaľková lukostreľba.

Kontrola letu

Na turnajoch FITA majú lukostrelci presne stanovený čas na 12 kôl triafania terčov, ktoré sú vzdialené 30m až 90m. Skóre je aktualizované po šiestich šípoch na vzdialenejšie terče a po troch na bližšie terče. Ak sa nejaký šíp odrazí od terča, či ho prerazí, ráta sa iba vtedy, keď zanechá jasnú stopu.

História

Cieľ lukostrelca, či ide o poľovníka, vojaka alebo športovca, je vždy rovnaký: čo najpresnejšie zasiahnuť šípom vzdialený terč. Luk a šíp sa najprv používali na lov divej zveri, okolo roku 3000 pred n. l. sa objavili ako súčasť vojenskej výzbroje. V období renesancie, keď svojou rečou prehovorili prvé strelné zbrane, luk stratil vo výzbroji armád významné postavenie. V 19. Str. sa lukostreľba stala módnou záležitosťou. V roku 1928 bola vo Francúzsku založená lukostrelecká federácia. Do programu OH lukostreľbu zaradili v rokoch 1900 – muži a 1904 – ženy. Majstrovstvá sveta v terčovej lukostreľbe sa prvý raz konali v roku 1931, od roku 1975 sa uskutočňujú každé dva roky.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 903 475887
Internet http://www.archerysvk.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Registrácia | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt