Športoviská
 
ŠPORTY Individuálne športy Horská cyklistika
 

Horská cyklistika

Horská cyklistika
Horská cyklistika

Horská cyklistika je najposlednejší objav foriem cyklistiky. Vznikla koncom sedemdesiatych rokov 20.storočia, v osemdesiatych rokoch sa s ňou experimentovalo a prvé oficiálne majstrovstvá sveta pod hlavičkou UCI sa konali v roku 1990.

Jej popularita prudko vzrástla a v roku 1996 mala olympijskú premiéru. Jeho podstata spočíva v prehlbovaní cyklistických schopností v teréne.

Zajačie poskoky

Zajačie poskoky je jedna z najzákladnejších techník horskej cyklistiky. Dajú sa použiť v každej jazdeckej situácií pri skokoch cez skaly, brvná alebo iné prekážky. Je to takisto dôležité aj na jazdenie trialu.

Stúpanie do výšky

Cross-country v horskej cyklistike sa usporadúva na kopcových, často horských terénoch, a tak musia pretekári stúpať efektívne a zasa v zjazde byť rýchli. Aj keď sa dá pri zaberaní pedálov vstať zo sedla, čo prináša krátky nárast rýchlosti, predsa najlepšou metódou je zostať sedieť a zaberať pedálmi plynulo a zachovať si energiu. Dĺžka trate kolíše medzi 25-40km, pričom profil trate by mal byť prispôsobený optimálnej dĺžke trvania pretekov, ktorá je 2:15h pre mužov a dve hodiny pre ženy.

Bicykel

Kompromis medzi ľahkosťou a pevnosťou bicykla sa dosahuje vďaka rámu, vyrobenému z hliníka, titanu alebo uhlíka. Väčšina kolies je z hliníkovej zliatiny. Tri veľké kolieska na prednom prevodníku a 6-9 koliesok na náboji zadného kolesa umožňuje používať 18-27 rýchlostných prevodov. Hmotnosť bicykla je medzi 9,5-10,8 kg.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 44456752
Internet http://www.cyklistikaszc.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Registrácia | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt