Golf je individuálny šport, v ktorom golfisti triafajú loptičku kovovou palicou po ihrisku s deviatimi alebo obvykle osemnástimi jamkami a usilujú sa dosiahnuť čo najmenší počet úderov.
Hra na každej jamke sa začína na odpalisku a končí sa na jamkovisku, kde sa na trávniku nachádza malá okrúhla jamka, kam musí loptička padnúť. Golfisti si nosia so sebou až 14 palíc, ktoré sú schopné zasiahnuť loptičku z rôznych vzdialeností rozmanitými dráhami letu, a použijú ktorúkoľvek z nich s vierou, že je najvhodnejšia na istý úder.
Golfové ihrisko
Golfové ihriská môžu mať rôznu veľkosť a dĺžku. Približne od 1000m pre par 3 na deväťjamkovom ihrisku až po vyše 6000m na nekonečnom osemnásťjamkovom ihrisku, najmä v USA. Tieto čísla však nezodpovedajú vzdialenosti medzi jamkoviskom a odpaliskom jamky, a tak vzdialenosť, ktorú prejde golfista v jednom kole, môže trvať 3 až 5 hodín, čo závisí od počtu hráčov, ich schopností a rýchlosti hry. Obľúbenosť golfu na celom svete odráža obrovskú rozmanitosť prírodných terénov, na ktorých sa hrá. Typy golfových ihrísk sú od otvorených, náveterných pobrežných oblastí Škótska, kde táto hra vznikla, až po perfektne vypestované dráhy v letoviskách Blízkeho východu, ktoré sú zasadené do mora piesku v púšťach. Golfové ihriská sa nachádzajú v každej časti prírody, kde to umožňuje priestor. Pravdepodobne najdostupnejšie a najobľúbenejšie typy dráh sú so stromami lemované dráhy v parkoch, ktoré sú verejným vybavením mnohých mestských predmestí.
Jamky
Každá hra na 18 jamkách má odpalisko, fervej, jamkovisko, jamku a v nej odstrániteľnú vlajku. Medzitým môže byť akýkoľvek počet prekážok vrátane umelých pieskových prekážok, prirodzených zátarás, ako sú stromy, jazierka a potoky. Najekonomickejšia cesta dráhy letu loptičky je udržať ju na ferveji, ale ľahšie sa to hovorí, než uskutočňuje. Golfové ihriská sú vybudované s neregulovateľnou rôznorodosťou parov (predpísaný počet úderov na jednu jamku) – 3, 4 alebo 5. Par závisí od vzdialenosti a náročnosti ihriska. Pri určovaní paru sa predpokladá, že golfista má možnosť dvoch úderov na jamkovisku. A tak par 3 znamená, že golfista má jeden odpal, aby dostal loptičku na jamkovisko, v pare 4 dva údery a v pare 5 tri údery.
Výstroj
Výber palíc a dobrá zásoba loptičiek tvorí základ na golfovú partiu. Zdatne vybavený golfista potrebuje aj tíčka, značky loptičiek a pomôcku na úpravu jamiek v teréne, ktoré zanechá loptička. Keďže golfisti sú na ihrisku niekoľko hodín, potrebujú mať so sebou nejakú stravu, energetické nápoje, dáždnik, nepremokavý plášť a uterák. Nesmieme zabudnúť na golfové rukavice. Vážnejší golfisti využívajú vozíček s elektromotorom na batériu, ktorý prevezme úlohu tradičného caddieho – nosiča palíc. Golfové kluby majú vlastné pravidlá oblečenia, aké elegantné a neformálne oblečenie sa od hráčov vyžaduje. Nevyhnutné sú golfové topánky s klinčekmi a gumenými podrážkami, aby mali golfisti počas odpaľovania pevný postoj.
Výber palíc
Golfista môže použiť nanajvýš 14 palíc v akejkoľvek kombinácií, ktorú si zvolí. Zvyčajne jeho vak obsahuje 2 – 3 drevá, vrátane drajvera na maximálnu vzdialenosť, 6 -7 želiez na hru na ferveji a vo vysokej tráve, 2 vedžky na údery na 100 yardov a menej a pater na jamkovisko. Každá palica má hlavu, ktorou sa zasahuje loptička, šaft (stredná časť palice, na ktorej je hlava) a pogumovanú rúčku.
Drevá: drajver je najtvrdšia palica na údery v bagu vzhľadom na sklon a nemilosrdný tvar. Ak sa však loptička dobre zasiahne, pohodlne putuje aj do najkrajnejších vzdialeností.
Železá: všeobecne sa používajú na stredné dĺžky úderov. Železá sú najvšestrannejšie palice v golfovej výzbroji.
Vedžky: pičingové vedžky s veľkým sklonom úderovej plochy na krátke údery z trávy a pieskové vedžky sa v poslednom čase na trhu spojili do lobovacej vedžky schopnej vysokých úderov.
Pater: najužšie tvarované palice v bagu. Pater sa používa na dohrávku do jamky.
História
Golf vznikol z hry, ktorú už v 14. storočí hrávali škótski pastieri. Snažili sa palicou odpáliť malé kamene čo najbližšie k určenému cieľu. Na začiatku 15. storočia sa o túto hru začali zaujímať študenti zo škótskeho mesta St. Andrews. Palicou však neodpaľovali kamene, ale naozajstnú loptičku. Popularita golfu výrazne vzrástla po vzniku starobylého kráľovského golfového klubu v St. Andrews a po zverejnení prvých oficiálnych pravidiel roku 1754. Hra sa rýchlo rozšírila do Európy a britských kolónií na celom svete. Starobylý kráľovský klub sa stal v tomto športe hlavnou autoritou. Čoskoro združoval 1800 členov, ktorí sa zaviazali, že budú rešpektovať pravidlá a všetky ich zmeny. Prvým významným turnajom boli roku 1860 otvorené majstrovstvá Veľkej Británie (British Open); podobné turnajom v Spojených štátoch amerických (US Open) sa uskutočnilo prvý raz v roku 1895. Asociáciu profesionálnych golfistov (PGA) založili v roku 1916. Hoci ženy hrali prvý turnaj až v roku 1893, na US Open štartovali prvý raz až v roku 1946 a na šampionáte PGA dokonca ešte o 9 rokov neskôr.
Zaujímavosti
* Číslo 4 je najvyšší počet turnajov Major, ktoré vyhral jeden golfista v jednom slede. Tento výkon dosiahol Tiger Woods.
* 1007 – dĺžka v yardoch paru 6 od odpaliska po jamkovisko v Chocolay Downs v Maruette, čo je najvzdialenejšia jamka v golfovom svete.
* V golfe je až 34 pravidiel plus rôzne odstavce, čo je viac pravidiel ako pri väčšine iných športov.