Športoviská
 
 

Bowling

Bowling
Bowling

Celým názvom desaťkolkový bowling je pravdepodobne po futbale na druhom mieste v popularite počtu účastníkov, ktorí sa mu venujú.

Pre milióny ľudí je tento halový šport obrovskou šancou na uvoľnenie sa a spoločenský život. Bowlisti kotúľajú ťažkú guľu po hladkej dráhe a usilujú sa zraziť dolu čo najviac kolkov. Bonusy sa udeľujú za zásah, keď padne jedným pokusom všetkých desať kolkov.

Dráha

Bowlingová dráha je vyrobená z 39 hrubých polyuretánových alebo drevených dosiek. Na stranách dráhy je polkruhový žľab, kde sa sústreďujú gule, ktoré minú cieľ. Väčšina verejných dráh má sklápacie ochranné zábradlie, ktoré sa môže spustiť dolu na okraji žľabu. Po každej sérií sa gule vracajú automaticky späť do prístupového priestoru po pozdĺžnom, zvýšenom a zvažujúcom sa podávači gulí, ktorý sa nachádza na jednej strane dráhy.

Pravidlá na dráhe

V súťažnom desaťkolkovom bowlingu má každý hráč 10-krát dva hody na 10 kolkov, pričom sa musí usilovať, zhodiť ich čo najviac. Za zhodenie každého kolka získava jeden bod. Hráčom, ktorí zhodia na prvý pokus všetkých 10 kolkov, sa udeľuje strike a získavajú bonus jedného hodu navyše. Ak hráč dosiahne strike v 10.kole, získava dva hody.  Ak hráč zhodí v druhom pokuse všetky zvyšné kolky, ktoré nespadli pri jeho prvom hode, nazývame to spare. Ak po druhom hode ostane stáť aspoň jeden kolok, nazýva sa to otvorené kolo, teda open frame.
Profesionálni hráči používajú topánky s dvoma rôznymi druhmi podrážok. Praváci majú na ľavej nohe koženú podrážku, ktorá umožňuje lepšie sa kĺzať. Podrážka na pravej nohe je z gumy.
V každej guli sú tri otvory: pre palec, prstenník a prostredník. Hĺbka otvorov je ustálená. Gule sa vyrábajú z plastu alebo laminátu tak, aby spĺňali prísne kritériá z hľadiska rovnováhy, tvrdosti a hmotnosti. Kolky sú vyrobené najčastejšie z javorového dreva a ich povrch je pokrytý plastom.

História

Pravidlá hry majú svoj pôvod v starovekom Ríme a Egypte. V stredoveku sa táto hra rozšírila aj do Európy. V Nemecku a Holandsku ju hrávali na náboženských slávnostiach. Do USA sa dostala až v 17.storočí vďaka holandským prisťahovalcom. Na začiatku 19. storočia sa počet kolkov zvýšil z 9 na 10. Prvá oficiálna súťaž pre mužov sa uskutočnila v roku 1901, ženy mali premiéru v roku 1916. Medzinárodná bowlingová federácia (FIQ) vznikla roku 1952. Majstrovstvá sveta sa uskutočnili v roku 1954.

Zaujímavosti

* Prvú britskú dráhu otvorili v roku 1960 v Londýne.
* Jedno z najprestížnejších podujatí je každoročný Weber Cup.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 918 590006
Web http://www.slovakbowling.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt