Športoviská
 
 

Beh na lyžiach

Beh na lyžiach
Beh na lyžiach

Beh na lyžiach je pravdepodobne najvyčerpávajúcejšia disciplína v zimných športoch. Súťažné bežecké lyžovanie sa rozdeľuje na klasický štýl a voľný štýl.

Preteky sa konajú na dĺžkach od 400 m (šprint) až po 50-kilometrové maratóny, ba existujú aj dlhšie diaľkové behy, z ktorých najznámejší je Vasov beh (90km). V klasických behoch používajú bežci priamy krok a behajú v narysovaných stopách, ktoré opúšťajú iba pri predbiehaní. V rýchlejších voľnoštýliarskych disciplínach sa lyžiari odrážajú striedavo jednou i druhou lyžou takým štýlom pohybu, ktorý pripomína korčuľovanie.

Súťažné pokyny

Bežecké okruhy sú členité, ale medzinárodný súťažný poriadok odporúča, aby trať mala stúpania, zjazdy a zvlnený terén v takmer rovnakých proporciách. Stúpania môžu byť od 9 do 18 percent. V šprintoch nesmie byť rozdiel medzi najvyšším a najnižším bodom väčší než 30m. Klasickí lyžiari môžu používať iba diagonálny krok. Voľnoštýliari môžu použiť rýchlejšiu korčuliarsku techniku súbežným zatlačením vnútornej strany lyže dozadu a bočne asi pod 45 – stupňovým uhlom. Poradie pri štarte určuje zväčša žreb, pretekári vybiehajú na trať v 30 – sekundových intervaloch. Bežci musia prekonať vopred stanovenú trať s niekoľkými kontrolnými bodmi. Pri individuálnych pretekov je poradie štartujúcich určené už pred začiatkom pretekov a počas nich sa nesmie meniť. Víťazom sa stáva pretekár s najrýchlejším časom v cieli.

História

Pri súťažiacich v behu na lyžiach je potrebné prekonať istú vzdialenosť v čo najkratšom čase. Pôvod behu na lyžiach siaha až do tretieho tisícročia pred naším letopočtom, najstaršie lyže objavili v Škandinávii. Na začiatku šlo o praktickú potrebu prejsť po ľade a snehu čo najrýchlejšie, neskôr sa z tejto potreby stal šport. Beh na lyžiach je pravdepodobne najpopulárnejšia forma lyžovania na svete. Prvé súťaže sa konali v Nórsku koncom 17. storočia, oveľa viac súťaží pribudlo v 19. storočí. Beh na lyžiach sa stal oficiálnou disciplínou pred začiatkom 20. storočia. Medzinárodná lyžiarska federácia oficiálne uznala beh na lyžiach roku 1942 a v tom roku sa stal aj súčasťou programu súťaží na zimnej olympiáde v Chamonix. Ženy začali súťažiť na ZOH od roku 1952.

Kontakt

Adresa Karpatská 15    05801 Poprad
Telefón 0918 249 159
Web http://www.slovak-ski.sk
GPS N 49.058135   E 20.29024

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt