Športoviská
 
 

Tenis

Tenis
Tenis
Tenis

Tenis je loptová hra pre 2 (dvojhra) alebo 4 hráčov (štvorhra). Na kurte rozdelenom sieťou uprostred stoja proti sebe súperi a pokúšajú sa odraziť loptičku raketou tak, aby ju súper nebol schpný v rámci pravidiel vrátiť.

Moderná forma tenisu sa datuje od roku 1874, keď anglický major Walter Clopton Wingfield spísal prvé pravidlá tejto hry. Jej základné princípy majú však staršie korene vo francúzskej hre jeu de paume, ktorá si získala významné postavenie už v 12.a 13.storočí. V súčasnosti znie presný názov tejto hry Iawn tennis, aby sa odlíšil od reálneho kráľovského tenisu. Keďže sa však hrá na rôznych povrchoch – tráve, antuke, betóne – najrozšírenejším termínom je jednoducho tenis.

Dvorec

Aj keď tenisové dvorce majú rôzne povrchy, od betónových, ktoré sú najrýchlejšie, až po antukové, ktoré spomaľujú hru, ich rozmery sú nemenné. Väčšina dvorcov je pripravená pre dvojhry i štvorhry, ale niektoré môžu byť vyznačené iba pre dvojhru. Pred začiatkom zápasu sa musí hlavný rozhodca presvedčiť, či je sieť napnutá v predpísanej výške a či je jej napnutie dostatočné. Viaceré dvorce vybavili v súčasnosti elektronickými vynálezmi a veľké obrazovky potvrdzujú alebo nepotvrdzujú verdikty rozhodcov.

Pravidlá

Pred zápasom sa hodí minca a kto vyhrá žreb, ten si prvý volí, či si vyberie podanie alebo stranu, z ktorej chce zápas začať. Hráči stoja na protiľahlých stranách siete; podávajúci hráč začína výmenu trafením loptičky ponad sieť do protiľahlého územia podania z pravej strany, stredovej čiary a spoza základnej čiary. Podávajúci hráč strieda strany podania od stredovej čiary, pričom prvý raz podáva vždy z pravej strany. Hráč, ktorý je na príjme, môže stáť na akomkoľvek mieste na svojej polovici, ale nesmie vrátiť loptičku skôr, než sa odrazí od zeme.
Každý hráč začína s nulou. Jeden získaný bod sa nazýva fiftín, dva body sú 30, tri body 40. Stav 40:40 sa nazýva zhoda. Kto po zhode získa body, má výhodu, a ak získa ešte jeden bod, vyhral jednu hru. Ak prehrá, nastáva znova zhoda.
Zápasy sa hrajú na dva alebo tri víťazné sety. Hráč, ktorý prvý vyhrá šesť hier, vyhral set, ale keď je stav 5:5, set sa končí až vtedy, ak je dvojbodový rozdiel. Ak však nastane stav 6:6, do hry môže vstúpiť tajbrejk.

Techniky

Najdôležitejšie a najpoužívanejšie údery v modernom tenise sú podanie, forhend a bekhend, inak známe ako základné údery. Keď hráči tieto údery zvládnu, bojujú o body a súperia v zápasoch.

Loptičky

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) schvaľuje, aké loptičky sa môžu použiť na turnaji a na akom povrchu sa bude hrať. Loptičky majú tri normy. Prvý typ tvoria rýchle loptičky a musia sa používať na pomalých dvorcoch. Druhým typom sú stredne rýchle loptičky a používajú sa na stredne rýchlych dvorcoch. Tretím typom sú pomalé loptičky a používajú sa na rýchlych dvorcoch.

História

Moderný tenis má korene v starej francúzskej hre nazývanej paume, ktorej pravidlá sa spísali v Paríži v roku 1592. Anglický major Walter Clopton Wingfield si na základe týchto pravidiel dal 23.februára 1874 patentovať hru nazvanú tenis. Tenis bol súčasťou prvých OH v Aténach v roku 1896 a na listine olympijských športov sa nachádzal od roku 1924.

Kontakt

Adresa Príkopova 6    83103 Bratislava
Telefón +421 2 49209801/802
Web http://www.stz.sk
GPS N 48.163159   E 17.134151

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt