Športoviská
 
 

Squash

Squash
Squash

Squash je spravidla hra pre dvoch hráčov, aj keď súboje štvorhier sa konajú na väčšom dvorci. Zápasy sa hrajú na dva víťazné sety, na medzinárodnej úrovni na tri.

Hráč vyhrá set, ak prvý získal 9 alebo 15 bodov, čo závisí od toho, podľa akého hodnotiaceho systému – body alebo výmeny – sa hrá. Súperi sa striedajú v zasahovaní loptičky, ktorá sa môže po každom údere odraziť iba raz od zeme. Loptička sa môže odraziť od bočných stien i od zadnej steny pod autovou čiarou, ale musí sa odraziť z prednej steny nad kovovým prúžkom tin dosky. Keďže squashový dvorec je príliš malý, hráči si počas zápasov občas prekážajú. Môže nastať kolízie, pričom vzájomné blokovanie je bežné.

Podanie

Právo podania sa určuje rozkrútením rakety a jej dopadom na jednu alebo druhú stranu. Kto uhádne stranu podáva dovtedy, kým nestratí výmenu. Potom podanie získava súper a tento postup pokračuje ďalej. Časť nohy podávajúceho hráča musí byť úplne v území podania a musí byť pri podávaní v kontakte s podlahou. Loptička musí trafiť prednú stenu medzi čiarou podania a autovou čiarou a odraziť sa od podlahy na súperovu polovicu dvorca za krátku čiaru. Ak podávajúci hráč nesplní tieto kritériá, podanie ihneď prechádza na súpera. Na začiatku každého setu alebo po každej zmene podania musí podávajúci hráč začať z jedného z dvoch území podania. Potom sa podania striedajú z oboch území bez ohľadu na to, ktorý hráč podáva, s výnimkou, ak sa zahlási let. Vtedy sa loptička vráti do územia, odkiaľ sa podávalo.

Výmeny

Hráči, ktorí sa striedajú v úderoch, musia zasiahnuť loptičku tak, aby trafila prednú stenu medzi autovou čiarou a tin doskou. Tá sa môže vychýliť na niektorú z ďalších troch stien, ale od zeme sa môže odraziť po jednom údere iba raz. Strop dvorca nie je súčasť ihriska.

Využívanie stien

Počas výmen hráč, ktorý je na údere, môže zahrať loptičku na jednu alebo aj na viac z troch stien, aby zaskočil súpera rýchlymi zmenami uhlov alebo aby ho dostal do prednej časti dvorca. So súperom vytlačeným z výhodného postavenia môže tvrdým útočným úderom do neobsadeného územia v zadnej časti ľahšie získať víťazný bod. Aj loptička blízko steny sa vracia neobyčajne ťažko.

Systém skórovania

Body sa získavajú na konci výmenou za ,,dobré“ loptičky, čo nastáva buď vtedy, keď sa jeden z hráčov dopustí chyby pri vrátení súperovho úderu, alebo zahrá ,,zlú“ loptičku. Dobrá loptička je vtedy, keď zasiahne prednú stenu pod autovou čiarou a nad tin doskou ešte pred tým, než sa odrazí od zeme. Medzi zlé loptičky patria tie, čo sa dvakrát odrazia od zeme, zasiahnu tin dosku alebo stenu nad autovou čiarou.

História

Squash je hra, ktorá vyžaduje vytrvalosť a strategické myslenie. Hrá sa s raketou a loptičkami z mäkkej gumy na uzavretom kurte v tvare obdĺžnika. Squash vynašli v roku 1830 v Anglicku a do Severnej Ameriky sa dostal roku 1885.  Dnes majú medzi profesionálnou svetovou špičkou dobré postavenie hráči z Kanady, Škótska a Anglicka.  Squash vedie Svetová squashová federácia (WSF).

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 49249321
Web http://www.squash.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt