Športoviská
 
 

Jazdectvo

Jazdectvo
Jazdectvo

Konské dostihy zvyčajne pozostávajú zo šiestich pretekov na rôzne vzdialenosti. V lete sú mítingy na hladkej dráhe, v zime sa usporadúvajú v niektorých krajinách  halové skokanské súťaže.

Kone sú trénované tak, aby súperili navzájom na základe svojho veku a skúseností. Džokeji sú nižších a ľahších postáv a veľmi súťaživé typy.

Dostihová dráha

Sú dva typy rovinových dráh. Trávnaté dráhy sú umiestnené na zvlnených  prírodných terénoch a podstatne sa odlišujú tvarom a veľkosťou. Niektoré sa jazdia proti smeru hodinových ručičiek a iné v smere hodinových ručičiek. Viaceré majú dostatočné dlhé rovinaté úseky, aby zorganizovali päť krátkych 500 – metrových pretekov. Hlinené dráhy do každého počasia sú umelo upravované a hladké a vo viacerých krajinách sa jazdia iba v smere hodinových ručičiek.

Pravidlá pretekov

Keďže v jedných pretekoch sa dá vyhrať alebo prehrať veľká čiastka peňazí, je veľa pravidiel a predpisov, aby sa predchádzalo prípadným podvodom. Napríklad, nijaké preteky sa nemôžu odštartovať skôr, kým neoznámia koniec stávok na víťazného koňa. Aj kone majú antidopingové kontroly.

Drezúra

Drezúra sa nazýva aj konský balet. Je to najvyššia ukážka jazdectva. V tomto odvetví starom niekoľko storočí je jazdec skúšaný  sériou precíznych pohybov s koňom. Očakáva sa, že jazdec bude pekne oblečený a kôň vyčesaný.

História

Prví ľudia, ktorí jazdili na koni, boli pravdepodobne nomádi v období medzi rokmi 4000 a 3500 pred n. l. Využívanie koňa pri základných ľudských činnostiach sa rozvíjalo celé stáročia. V 14. str. sa kontinentálni Európania  začali zaujímať viac o akademické a vojenské aspekty jazdeckého umenia, kým Angličania sa sústreďovali viac na športové využitie koňa. Keď stroje začali nahrádzať kone v doprave, do popredia sa dostali športové aspekty jazdectva.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 49249138
Web http://www.sjf.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 

Koník

 
Bol pre vás tento komentár užitočný?
Áno Nie
Autor: Kristína Frankova
03. máj 2017
Reakcie (0)
Nahlásiť nevhodný komentár
 
Pre 1 z 2 ľudí je tento komentár užitočný

Veľmi sa mi páči vaša škola chcela bi som chodiť volajte 0940110448

 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt