Športoviská
 
ŠPORTY Individuálne športy Cestná cyklistika
 

Cestná cyklistika

Cestná cyklistika
Cestná cyklistika

Cestná cyklistika je jeden z najtvrdších športov. Vo veľkých etapových pretekoch, ako je napríklad svetoznáma Tour de France, špičkoví pretekári idú vo vytrvalosti až na doraz svojich fyzických limitov, keď v priebehu niekoľkých dní absolvujú tisíce kilometrov.

Cestár musí byť schopný sedieť v sedle bez prestávky 4-6 hodín, a niekedy i viac, občas dosahovať rýchlosť až 80km/h i vyššiu a vystúpať na najstrmšie horské prechody. Najneobvyklejšou časťou tohto športu je však skutočnosť, že väčšina jazdcov obetuje celé svoje úsilie, aby pomohla lídrovi tímu vyhrať preteky.

Cyklistická technológia

Forma a fyzická zdatnosť sú strojcami úspechu v profesionálnych etapových pretekoch, ale pretekári veľmi vďačia aj vývoju v cyklistickej technológií. Uhlíkové vlákna a vysoko kvalitné kovy, ak je napríklad titán, sa v súčasnosti používajú na výrobu bicyklových rámov, znižujú ich hmotnosť, ale udržujú pevnosť a odolnosť.

Otvorená cesta

Cestné preteky sa konajú na bežných cestách. Pretekári štartujú s výnimkou časovky hromadne. Preteky sa konajú na rôznych typoch terénov, kde sa podľa charakteru pretekov mení ich dĺžka. Cieľom je prísť prvý do cieľa. Pretekári jazdia v tímoch po ôsmich až desiatich členoch.

História

Prvý náčrtok bicykla s dvoma kolesami, pedálmi a reťazovým prevodom vyhotovil Leonardo da Vinci koncom 15.storočia, avšak technologické možnosti tých čias neumožnili preniesť načrtnutý model do reality. V roku 1817 Karl von Drais skonštruoval drevené jednostopové vozidlo s ovládateľným predným kolesom, ktoré sa poháňalo odrážaním nôh od zeme. Jeho vynález dostal meno draisinne. Prvý pedálový bicykel skonštruovali v roku 1839. V roku 1861 na predné veľké koleso pribudla kľuka a pedále na jeho pohon. Prvý nízky bicykel  vyrobili v Anglicku v roku 1895.

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421 2 44456752
Web http://www.cyklistikaszc.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt