Športoviská
 
 

Bojové umenie

Bojové umenie
Bojové umenie
Bojové umenie

Napriek tomu, že jednotlivé federácie majú odlišné pravidlá existujú v podstate tri typy súťaží: prerážacie techniky, simulovaný boj proti jednému alebo viacerým imaginárnym útočníkom a zápas.

Karate

V niektorých druhoch karate, ako je kjokušinkai, sú prerážacie techniky veľmi obľúbené; avšak iné štýly nemajú nijaké prerážacie techniky. Na individuálnych podujatiach používajú karatisti pri ukážkach drevené dosky, cementové tehly, ľad a iné.
Pri cvičení kata vykonáva súťažiaci sériu nacvičených bojových techník. Pri hodnotení vyspelosti karatistu rozhodcovia hodnotia technickú precíznosť, zvládnutie pohybov, dýchanie, silu...
Zápasy trvajú spravidla 1 až 3 minúty. Pred ich začiatkom sa súperi navzájom uklonia. Všeobecným pravidlom je, že údery sa musia zastaviť skôr, ako sa dotknú súperovho tela.

Džiu – džicu

Sú 4 typy súťaží: súťaž dvojíc, znehybnenie, športové džiu – džicu a extrémny boj. V súťaží dvojíc súťažiaci striedavo prezentujú série simulovaných útokov, ktorých obsah a obťažnosť určuje rozhodca pred súťažou. Kvalita výkonu sa hodnotí podľa rýchlosti úkonov, kontroly, sily... Cieľom pri znehybnení pákou je uchopiť súpera, dostať ho na zem, znehybniť na určený čas, alebo ho donútiť, aby sa vzdal. Pri extrémnych bojoch, ktoré sa konajú v ohradených zápasiskách, sú dovolené všetky údery. Najdlhší boj trvá  tri 20-minútové kolá. Cieľom je knokautovať súpera.

Džudo

Súperi sa určujú náhodným výberom súťažiacich z rovnakej kategórie. Džudisti, ktorí svoj súboj prehrajú sú eliminovaní, okrem tých, ktorí prehrajú v semifinále – tí bojujú medzi sebou o bronzovú medailu. Kým sa dostanú do finále, môžu vybojovať v priebehu jedného dňa 5 až 6 zápasov. Prvý džudista, ktorý ide bojovať, má modré kimono a druhý biele.

Aikido

Aikidista sa snaží efektívnymi a dynamickými pohybmi vyviesť súpera z rovnováhy, neutralizovať a prinútiť ho, aby pochopil, že ďalej bojovať je zbytočné. Aikidista musí vedieť harmonicky odpovedať na všetky typy útokov. Aikido sa skladá z množstva pohybov, ktoré umožňujú vyslobodiť si držanú ruku, zložiť súpera na zem a znehybniť ho vykrútením kĺbov alebo páčením. Taktiež sa využíva atemi, údery do virtuálnych bodov súperovho tela a škrtenie.

Box

Pred každým zápasom sa musia bojovníci odvážiť a podstúpiť lekársku prehliadku. Zápas v boxe je rozdelený na jednotlivé kolá, oddelené minútovým oddychovým časom. Profesionálne zápasy sa konajú zo 4 až 12 trojminútových kôl. V olympijskom boxe sú len 3 alebo 4 dvojminútové kolá. Po každom kole sa boxerom udeľujú body za vykonané údery, techniky a za dodržiavanie pravidiel. Ak sa zápas neskončí pred uplynutím času, víťaz sa učí na základe bodov. Označuje sa to ako víťazstvo na základe rozhodnutia. Boxer môže vyhrať zápas aj pred uplynutím času – knokautom alebo ak rozhodca ukončí boj diskvalifikáciou.

Kontakt

Adresa Lamačská cesta 111    84103 Bratislava
Telefón +421 2 64463669
Web http://www.karate-slovakia.sk
GPS N 48.186324   E 17.047712

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt